Na podstawie danych z ze stron GIW, na dziś mamy 7/ słownie siedem/ rzeźni rolniczych w Polsce, z czego jedna działalność jest zawieszona od 05.04.2022, a jeden zakład ma zatwierdzenie warunkowe do 29.02.2024 /obecny status nn/.

Działające o różnych profilach ubojowych firmy to:

1 zakład przetwarzający: owce, kozy trzoda, bydło

6 zakładów: trzoda

1 zakład drób.

1 bydło: zawieszony.

Oprócz uboju trzy z powyższych posiadają rozbiór.

Czy projekt technologiczny jest potrzebny i czy jest konieczność jego zatwierdzania?

Mamy dwa akty prawne decydujące o konieczności wykonania projektu technologicznego:

  1. Ustawa z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego w którym w
  2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego

W Ustawie art.19 zapisano:

„Art. 19. 1. Podmiot zamierzający prowadzić działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego jest obowiązany przed uzyskaniem pozwolenia na budowę zakładu lub zarejestrowaniem tego zakładu sporządzić projekt technologiczny zakładu i przesłać go wraz z wnioskiem o zatwierdzenie tego projektu powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwemu ze względu na planowane miejsce prowadzenia tej działalności.

  1. Powiatowy lekarz weterynarii zatwierdza, w drodze decyzji administracyjnej, projekt technologiczny zakładu, jeżeli odpowiada on wymaganiom określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 5, w terminie 30 dni od dnia wszczęcia postępowania w tej sprawie.
  2. Przepisów ust. 1–2 nie stosuje się do statków rybackich, w tym statków przetwórni, statków chłodni i statków zamrażalni, gospodarstw, na terenie których dokonuje się uboju zwierząt w celu pozyskania mięsa na użytek własny, oraz podmiotów zamierzających prowadzić działalność w zakresie transportu lub produkcji podstawowej, lub rolniczego handlu detalicznego produktami pochodzenia zwierzęcego lub żywnością, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 lit. b, lub sprzedaży bezpośredniej, lub działalność marginalną, lokalną i ograniczoną, o której mowa w art. 1 ust. 5 lit. b (ii) rozporządzenia nr 853/2004.
  3. Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia, wymagania, jakie powinien spełniać projekt technologiczny zakładu, mając na względzie zakres i wielkość produkcji oraz ochronę zdrowia publicznego, w tym potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego

Punkt 5 został zrealizowany poprzez ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego. W rozporządzeniu tym oraz dwóch jego aktualizacjach w 2020 i 2022 brak jest wytycznych do sporządzenia projektu technologicznego dla rzeźni rolniczej / pełna nazwa rzeźnie o małej zdolności produkcyjnej, położonych na terenie gospodarstw/

Jedynym źródłem wymagającym projekt technologiczny dla rzeźni rolniczej jest przewodnik opracowany w Głównym Inspektoracie Weterynarii: WYMAGANIA WETERYNARYJNE PRZY PROWADZENIU „RZEŹNI ROLNICZEJ” INFORMACJA DLA ROLNIKÓW Wg stanu prawnego na dzień 25.06.2020.

Rzeźnie rolnicze” podlegają procedurze zatwierdzenia analogicznie jak rzeźnie zatwierdzone na rynek Unii Europejskiej.

  • Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę lub adaptację istniejących pomieszczeń podmioty zamierzające prowadzić rzeźnię rolniczą są zobowiązane sporządzić projekt technologiczny zakładu i przedłożyć go właściwemu powiatowemu lekarzowi weterynarii w celu zatwierdzenia.
  • Projekt technologiczny składa się z:
  1. a) części opisowej, zawierającej: – określenie rodzaju działalności, z uwzględnieniem rodzaju surowców oraz rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego, które będą produkowane w zakładzie, – dane dotyczące maksymalnej tygodniowej zdolności produkcyjnej zakładu, – określenie systemu dostawy wody, – opis sposobu przechowywania odpadów i ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, – wskazanie planowanej lokalizacji zakładu;
  2. b) części graficznej – przykładowa część graficzna projektu technologicznego dla „rzeźni rolniczej” stanowi załącznik 1.- załącznik zawiera szkic a nie projekt.

Ponad to:

W spisie aktów prawnych, na końcu ww. przewodnika umieszczonym w Załączniku 3, nie ma odwołania do rozporządzenia o projekcie technologicznym ani do ustawy o produktach pochodzenia zwierzęcego

Czy można uznać, że przewodnik stanowi prawo? , czy są to jedynie dyrektywy zawierające dobre praktyki?

Czy to, że jest obecnie tylko 6 takich obiektów nie wynika w powyższego braku spójności w wymaganiach otwarcia takich obiektów?

 

 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rzeznie-rolnicze–ulatwienia-dla-rolnikow-wspierajace-rozwoj-gospodarstw